Poradnik pielęgnacji złotej biżuterii, poznaj niezawodne metody

Poradnik pielęgnacji złotej biżuterii, poznaj niezawodne metody

Pawel Cybulski19 Jan 2023

Poradnik pielęgnacji złotej biżuterii, poznaj niezawodne metody

Pawel Cybulski19 Jan 2023

Jako miłośnicy biżuterii - traktujemy ją jako coś trwałego, pamiątkowego, czasami nadając jej wręcz symboliczny charakter. Chcemy, aby biżuteria przetrwała z nami długie lata oraz by mogła cieszyć nas niezmiennie doskonałym wyglądem, należy ją w odpowiedni sposób pielęgnować. Podpowiemy Wam co robić, by biżuteria jak najdłużej wyglądała efektownie oraz jak postępować gdy straci swój blask i potrzebuje odświeżenia.
Przysłowie podpowiada, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, zatem na początek przybliżymy Wam proste sposoby postępowania z biżuterią, które wydłużą jej żywotność bez żadnych dodatkowych kosztów.

Robimy głęboki ukłon w stronę tradycji

Fundamentalną zasadą pięknego i długowiecznego wyglądu biżuterii jest chronienie jej przed kontaktem z wszelkiego rodzaju środkami chemicznymi, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Biżuteria nie lubi:
- mydła, zatem ściągajmy ją przed wieczorną kąpielą;
- perfum, dlatego dekolt oraz nadgarstki starajmy się spryskiwać przed nałożeniem bransoletek lub naszyjników;
- wszelkiego rodzaju kremów czy balsamów, które uwielbiają wchodzić w każdy, nawet najmniejszy zakamarek pierścionków.

Kolejną, niemniej istotną kwestią jest sposób przechowywania naszych drobiazgów. Pewnym jest, że kładąc nowy pierścionek w szkatułce obok zaśniedziałej bransoletki, w niedługim czasie, pierścionek, który urzekł nas w salonie jubilerskim, nie będzie miał już tyle blasku jak podczas zakupu.

Biżuterię najlepiej trzymać w osobnych przegródkach lub próżniowych woreczkach. Dzięki temu unikniemy również splątywaniu się delikatnej biżuterii. 
Absolutnym minimum, które powinniśmy zapewnić naszym dodatkom jest
unikanie wszelkiego rodzaju domowych prac takich jak sprzątanie czy prace ogrodowe. Zarówno złoto jak i srebro w kontakcie z mocnymi środkami
czystości wchodzą w reakcje chemiczne, które długodystansowo mogą negatywnie wpłynąć na wygląd biżuterii.

Na koniec warto dodać, że srebrna biżuteria nie przepada za wilgocią. W wilgotnym środowisku łatwiej o proces oksydacji, powodujący pokrywanie się srebra czarnym nalotem. Przechowywanie srebrnych dodatków w łazience nie będzie zatem optymalnym rozwiązaniem.
Idealna będzie za to szczelna szkatułka bądź wymarzona przez większość kobiet – przestronna szuflada - ze znanej nam wszystkim popularnej szwedzkiej sieci meblowej.

Podstawowe zasady dbania o piękny wygląd biżuterii mamy za sobą. A co jeśli pomimo stosowania się do nich, nasza biżuteria przestała należycie błyszczeć ? Kiedy udać się do fachowca, a kiedy możemy działać na własną rękę?

Czyszczenie złotej biżuterii

W przypadku biżuterii wykonanej ze złota, proces matowienia nie będzie tak szybki jak w przypadku srebra. Różnić się będą również sposoby na czyszczenie wyrobów jubilerskich wykonanych z powyższych kruszców. W przypadku złota, najbardziej polecaną metodą będzie stosowanie delikatnych ściereczek wykonanych ze specjalnego materiału, które usuwają brud oraz nadają połysk biżuterii. Ściereczki sprostają jednak powierzchownym przybrudzeniom. W
momencie gdy mamy do czynienia z większymi zabrudzeniami, polecamy udanie się do najbliższego zakładu jubilerskiego i powierzenie kosztowności w ręce fachowca. Tam, przy użyciu specjalnych środków oraz maszyn, jubiler wypoleruje wszystkie, nawet te najbardziej oporne przybrudzenia, dzięki czemu biżuteria na nowo zyska utracony blask.

Czyszczenie biżuterii z kamieniami szlachetnymi

Biżuterię z diamentami, szmaragdami, rubinami i innymi kamieniami szlachetnymi bezwględnie oddajemy do odnowienia w ręce fachowców. Nie należy stosować żadnych środków, nawet tych przeznaczonych do czyszczenia biżuterii, a tym bardziej stosować domowych metod czyszczenia na biżuterii z kamieniami szlachetnymi. Wasze drogocenności Wam za to podziękują.

Czyszczenie srebrnej biżuterii

Proces czyszczenia biżuterii srebrnej warto rozpocząć od skorzystania z delikatnych ściereczek przeznaczonych do tej czynności bądź też płynów do czyszczenia biżuterii. Tego rodzaju specyfiki posiadają specjalny skład chemiczny, który nie powinien negatywnie wpłynąć na kruszec. Nierzadko jednak poszukujemy czegoś prostszego lub po prostu mniej ingerującego w środowisko, wykorzystując to co mamy już w domu. W takim przypadku istnieje kilka metod,
które rekomendujemy. 

Pasta do zębów

Niewielką ilość pasty do zębów wcieramy szmatką lub palcami w pociemniałą biżuterię, następnie pozostawiamy ją na kilka minut. Po tym czasie spłukujemy obficie bieżącą wodą tak, aby powymywać pozostałości pasty z każdego zakamarka. Na koniec polerujemy bawełnianą ściereczką. Nie należy stosować szczoteczek do czyszczenia ani granulowanych past, aby nie porysować gładkiej powierzchni biżuterii.

Sól kuchenna

Na początek przygotowujemy gorący roztwór soli z wodą (łyżeczka soli na szklankę wody). Wykładamy miskę niewykonaną z metalu folią aluminiową, a następnie wkładamy do niej naszą biżuterię. Na koniec polewamy biżuterię przygotowanym roztworem i pozostawiamy na minimum godzinę. Po tym czasie należy przepłukać czyszczone srebro zimną wodą i nadać mu błysk przez polerowanie delikatną ściereczką.

Ocet i soda oczyszczona

Przygotowujemy roztwór składający się z litra gorącej wody, łyżki octu i łyżeczki sody oczyszczonej i zanurzamy w nim biżuterię na 15 minut. Po tym czasie przepłukujemy ją zimną wodą i polerujemy delikatną ściereczką.

Wszystkie powyższe metody należy stosować z zachowaniem szczególnej ostrożności, bowiem należy pamiętać, że mamy do czynienia z delikatnymi wyrobami. Warto również pamiętać, że żaden domowy sposób pielęgnacji nie zastąpi nam czyszczenia przez profesjonalistę. Jubiler zastosuje bowiem najbardziej odpowiednie metody pielęgnacji dopasowane stricte do potrzeb
naszej biżuterii.

Przeczytaj również

Tworzymy historię od pokoleń

Katalog produktów